Palety są najczęściej wykorzystywane przy pakowaniu oraz transportowaniu różnych materiałów za pomocą wózków widłowych. Znajdują zastosowanie we wszelkich gałęziach przemysłu, handlu i usług. Można je podzielić według różnorodnych kryteriów.

Mamy do dyspozycji palety uniwersalne i specjalne, płaskie, słupkowe, skrzyniowe. Ze względu na sposób użycia dzielimy je na jednorazowe lub wielokrotnego użycia. Do niedawna stosowano tylko palety drewniane i metalowe. Od czasu pojawienia się palet z tworzywa sztucznego rozgorzał spór, który trwa do dziś, które palety są wartościowsze.

Na pewno palety z tworzyw sztucznych stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych palet drewnianych. Palety plastikowe cechują się bardzo długą żywotnością, nawet do kilkunastu lat. Palety plastikowe można stosować wszędzie tam, gdzie obowiązują wysokie standardy dotyczące higieny i czystości. Paleta z plastiku jest bardzo odporna na większość środków chemicznych takich jak kwasy czy zasady, a także na zmiany temperatury.

W odróżnieniu od palet drewnianych, palety plastikowe są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nie wchłaniają wody. Stosowane mogą być w transporcie środków chemicznych, podczas którego nie można stosować palet drewnianych. Materiały, z których zbudowane są palety plastikowe można wykorzystać ponownie nawet kilka razy. Palety z tworzyw sztucznych są dużo lżejsze od palet drewnianych, co jest bardzo ważne, gdyż dotyczy wysokości kosztów transportu. Palety z plastiku wymagają mniej miejsca ich gromadzenia, ze względu na specyficzną budowę. Palety plastikowe można wykonywać w różnych kolorach oraz umieszczać na nich wielkie kolorowe napisy, co dodatkowo czyni z nich świetne narzędzia reklamowe.

Bardzo jest ważna technologia wytwarzania palet plastikowych, która pozwala na utrzymanie jednakowych parametrów produktu i uniknięcie słabszych partii, spotykanych w przypadku standardowych palet drewnianych. Ważnym czynnikiem przy wyborze palety z plastiku jest dostęp do niej przy załadunku i wyładunku. W przypadku tych palet wózek widłowy może podjechać z każdej strony, co jest ważne przy układaniu ich w magazynie. Ze względu na bezpieczeństwo, ważne jest to, że w paletach z tworzyw sztucznych nie ma zagrożenia skaleczenia ciała przez drzazgi czy gwoździe. Palety z plastiku bardzo łatwo utrzymać w czystości.

Możemy je czyścić zarówno pod wysokim ciśnieniem, jak i różnego rodzaju środkami chemicznymi i antybakteryjnymi. Palety mogą być stosowane w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych, są odporne na wahania temperatur. Oczywiście palety plastikowe mają też swoje wady. W przypadku pęknięcia lub złamania nie da się jej naprawić. Niestety, są dużo droższe od palet drewnianych. Dodatkowo bardzo wysokie są koszty produkcji niestandardowych modeli, pod specjalne zamówienie klienta.

I właśnie to klient musi zadecydować o tym które palety wybierze. Musi rozważyć plusy i minusy każdego rodzaju palet. W grę wchodzą tutaj koszty, wpływ na środowisko, żywotność i higiena.