Palety służą do przenoszenia towarów na większe odległości za pomocą przede wszystkim wózków widłowych. Ze względu na specyficzny sposób ich załadunku są określonych wymiarów i parametrów.

Można je podzielić według różnorodnych kryteriów. Wyróżniamy palety uniwersalne i specjalne, płaskie, słupkowe, skrzyniowe. Ze względu na sposób użycia dzielimy je na jednorazowe lub wielokrotnego użycia, a ze względu na tworzywa z których są zrobione, na palety plastikowe, drewniane lub metalowe.

Palety plastikowe

Palety z tworzyw sztucznych są doskonałą odpowiedzią na palety z drewna. Palety znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, usług czy handlu. Popularność palet z tworzyw sztucznych wzrosła na skutek rozwoju handlu międzynarodowego, postępującej specjalizacji branż i potrzeb klientów, troski o środowisko naturalne oraz rozwój produkcji produktów z tworzywa sztucznego. Palety z plastiku posiadają wszystkie odpowiednie atesty Unii Europejskiej, które pozwalają na dopuszczenie ich do kontaktów z opakowaniami z żywnością.

Paleta z plastiku stosowana jest wszędzie tam, gdzie bezwzględnie należy zachować czystość i higienę, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie wchłaniają wody. Do zalet palet z tworzyw sztucznych zaliczyć musimy bardzo długą żywotność sięgająca do kilkunastu lat, odporność na większość chemikaliów, takich jak kwasy czy zasady. Bardzo bezpieczne użytkowanie. W paletach plastikowych nie znajdziemy gwoździ, czy drzazg.

Większość palet plastikowych to konstrukcje gniazdowe umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą. Palety z tworzyw sztucznych są dużo lżejsze od palet drewnianych, co bardzo przyczynia się do obniżenia kosztów transportu. Palety z plastiku bardzo łatwo wyczyścić zarówno pod ciśnieniem, jak i stosując środki chemiczne czy antybakteryjne. Głównymi zaletami palet plastikowych jest ich stabilna i wytrzymała konstrukcja, Zapewnia ona dużo mniejsze powstawanie uszkodzeń, a niewielki ciężar sprzyjają transportowaniu.